>> Doradca zawodowy <<
INICJATYWY DORADCY
Uczniu/Uczennico! 

 poniżej to, co obecnie "się dzieje" lub się kiedyś "działo" :-) Większość działań ma charakter regularny i realizowana jest corocznie.

2007
1. "UCZEŃ NA MEDAL" - Gala realizowana od 2007r., której celem jest wyróżnianie i nagradzanie najlepszych uczniów w szkole. Coroczna uroczystość, podczas której uczniowie otrzymują medale wygrawerowane hasłem UCZEŃ NA MEDAL oraz IMIENIEM I NAZWISKIEM UCZNIA. Gośćmi na Gali są zawsze rodzice wyróżnionych uczniów, którzy z rąk dyrektora szkoły odbierają LISTY GRATULACYJNE. Każdego roku uroczystość opleciona jest pięknym występem artystycznym uzdolnionej młodzieży szkolnej oraz sympatycznym poczęstunkiem.  

2010
2. MELEK - maskotka szkolna, powstał w 2010r., w celu promowania szkoły. To pracowita mróweczka, symbolizująca ucznia, zaangażowanego w naukę i własny rozwój. MELEK pojawia się nie tylko na ważnych uroczystościach szkolnych, ale jest też obecny na corocznych Targach Edukacyjnych. Stał się znakiem rozpoznawczym "Mechanika", a w ślad za tym pomysłem ruszyły również inne szkoły w naszym mieście :-)

2011
3. SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU - powstało po to, by realizowane w szkole działania zebrać w jedną inicjatywę. Po założeniu Koła zrodziło się wiele innych, nowych inicjatyw, jak np. utworzenie kolorowanek bajkowych i kalendarzy dla dzieci z Domu Dziecka w Rybniku (2012), odwiedziny u maluchów i zbiórka prezentów na Boże Narodzenie, zbiórka żywności i karm dla zwierząt z rybnickiego Schroniska i wiele innych.

2013
4. SZKOLNY OŚRODEK MEDIACJI, w tym mediacje rówieśnicze. Problemy wychowawcze i środowiskowe stawiają rodziców i nauczycieli (szkołę) w obliczu coraz to nowych wyzwań. W roku szkolnym 2013/2014 szkoła podjęła takie wyzwanie i powstał w niej Szkolny Ośrodek Mediacji. Ważnym aspektem powołanej do życia organizacji były mediacje rówieśnicze. Jak pokazało doświadczenie, dzieci i młodzież znacznie chętniej rozmawiają o problemach z rówieśnikami. Z większą dozą zaufania są w stanie zdradzić nawet te większe tajemnice (problemy). Aby wzmocnić wsparcie osobom w potrzebie, a czasami rozwiązać trudny problem rówieśniczy, w szkole przeszkolono grupę uczniów do działalności mediacyjnych. Wybrano osoby, które w społeczności szkolnej były znane i lubiane, a nade wszystko cieszyły się sympatią większości uczniów. Nadzór nad działaniami sprawował doradca zawodowy. W tym celu nawiązano współpracę ze specjalistami. Szkoła znalazła partnera do współpracy i na specjalnie zorganizowanej Konferencji, podpisano "Porozumienie o współpracy" z Ośrodkiem Mediacji Wydziału Prawa i Administracji w Katowicach FACULTAS IURIDICA." Prawnicy - Mediatorzy przyjechali do naszej szkoły i przeprowadzili kurs specjalistyczny dla Mediatorów Rówieśniczych, który zakończył się egzaminem i certyfikatem uprawniającym uczniów do realizacji zadań Mediatora.

2015
5. WYMIANA DOŚWIADCZEŃ UCZEŃ/SENIOR - pilotażowy kurs komputerowy dla Seniorów 2015, prowadzony przez uczniów pod okiem nauczyciela. Zajęcia obejmowały 15h podstaw obsługi komputera. Uczniowie sami przygotowywali tematykę, zgodną z potrzebami Seniorów: poczta elektroniczna, facebook, allegro, zakupy przez Internet, obsługa bankowości internetowej oraz podstawy obróbki zdjęć i tworzenia dokumentów w Wordzie. Kontynuacją tego pomysłu były projekty, o których można więcej przeczytać w zakładce PROJEKTY.

2016
6. "PRZEDSZKOLAKU! DORADŹ BRATU...i SIOSTRZE TEŻ!" - spotkania z najmłodszymi, czyli 6-latkami, organizowane w naszej szkole. Dzieci mają okazję do zwiedzenia szkoły, poznania najciekawszych jej zakątków. Specjalnie dla nich przygotowywane są pokazy, dopasowane do ich zainteresowań: pokaz samochodzików elektrycznych i spalinowych, makieta kolejowa, interesujące pokazy grafiki komputerowej itp. Po co? Doradztwo zawodowe ma wskazywać wiele dróg do wyboru, które powinny być naświetlane już najmłodszym :-) Ale na tym wcale nie koniec. Po zakończonych pokazach nasza młodzież organizuje dzieciom gry i zabawy na szkolnej sali gimnastycznej: są konkursy na łamigłówki, są turnieje sportowe, tańce oraz znane gry tj. np. "Raz... dwa... trzy.. Baba Jaga patrzy!" czy też "Stary niedźwiedź...". Nasza młodzież również przygotowuje dla dzieci własne występy artystyczne. To wszystko składa się w jedną całość, czyli niezapomniany czas, spędzony w "Mechaniku" :-) Co roku zapraszamy inne przedszkole naszego regionu. ZAPRASZAM na https://www.facebook.com/zsmerybnik/photos/a.2709234929136224/2709235465802837/?type=3&theater 

2016
7. REPORTAŻ TVN UWAGA! - "MOC KONTAKTÓW MIĘDZYPOKOLENIOWYCH". To nagrany w szkole i wyemitowany w telewizji TVN program o naszej szkole. Wszystko dzięki napisanym i realizowanym przez Doradcę projektom z udziałem Seniorów. W toku realizacji projektu KOLEJARZ SENIOR (zakładka PROJEKTY AUTORSKIE), w którym wraz z emerytowanymi kolejarzami uczniowie budowali makietę kolejową, współpraca szkoły z Seniorami nabrała dużego rozgłosu. Informacja o tej inicjatywie i szeroko zakrojonej integracji międzypokoleniowej zainteresowała media. Akurat TVN realizował wówczas słynną akcję społeczną pod hasłem "ZAUWAŻENI", która nakłaniała do integracji międzypokoleniowej. Z tego powodu, uznano, że nasze działania z Seniorami świetnie wpisują się w to przedsięwzięcie. W szkole pojawiła się telewizja TVN UWAGA!, która poprosiła o możliwość zrealizowania reportażu. Powstał bardzo inspirujący filmik, który wyemitowano w wieczornym wydaniu UWAGI w dniu 12.11.2016r. Wciąż można go obejrzeć w Internecie pod linkiem: https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/moc-kontaktow-miedzypokoleniowych-oficjalna-strona-programu-uwaga-tvn,216921.html. ZAPRASZAM

2017
8. PAKA CZIKA - grupa artystyczna, powstała w szkole w 2017r., składająca się z 9-ciu uczniów Technikum, w tym 5 chłopców i 3 dziewczyn - KLAUNÓW o subtelnych pseudonimach: CZIKO, BONO, MIZIA, LEXI, BILI, LUPO, LALA, ZIZU i PAPI. Cel działania grupy to przygotowywanie i organizowanie występów dla chorych dzieci. Na przełomie 2 lat swojej działalności grupa wielokrotnie odwiedziła rybnicki Szpital Wojewódzki, gdzie na 6 piętrze zawsze czekają potrzebujące uśmiechu dzieci. Wiele radości sprawia im naciskanie czerwonych, piszczących nosków, ale nie tylko... Młodzież przygotowała dla nich profesjonalne inscenizacje, poprzedzone wielogodzinnymi próbami, tj.: Shrek, Królewna Śnieżka, Flinstonowie, Smerfy, Rzepka wg Tuwima i inne. Grupa zdobyła dużą popularność, zaczęto zapraszać ją na wielkie wydarzenia charytatywne i do wielu placówek. Na Facebooku można śledzić jej poczynania jako GRUPA ARTYSTYCZNA PAKA CZIKA. Na przestrzeni 2 lat aktywnej działalności, grupa wystąpiła wielokrotnie na terenie województwa śląskiego, w szpitalach i hospicjach dla dzieci, a także we Wrocławiu, w Klinice Pediatrycznej. Utworzenie grupy to nie tylko wolontariat, który uwrażliwia nas na potrzeby innych ludzi, ale to także umożliwienie uczniom rozwijania własnych zainteresowań, talentów, pasji i umiejętności, które są sednem pracy Doradcy Zawodowego. Chcecie zobaczyć ich sukcesy? ZAPRASZAM NA FACEBOOKA https://www.facebook.com/grupaartystyczna.pakaczika pod linkiem  

2013-2019
9. PROFILAKTYKA - warsztaty o różnej tematyce, skierowane do Pedagogów Szkolnych i Doradców Zawodowych rybnickich szkół. Wiele problemów dotyka dzisiejszą młodzież. Umiejętność porozumiewania się w grupie, walki ze stresem, nawiązywania relacji rówieśniczych (a w przyszłości pracowniczych), wymaga kształtowania pewnych cech. Dlatego, do "Mechanika" zapraszani są specjaliści z innych szkół, by we wspólnym gronie omawiać potrzeby naszej młodzieży - wdrażać wspólne działania motywujące, uświadamiające, budujące tożsamość i przyszłość młodego człowieka. 
Tematyka dotąd zrealizowanych warsztatów:
a) w 2013r. MEDIACJE: Mediator rówieśniczy. Warsztaty dla nauczycieli rybnickich szkół przy wsparciu Ośrodka Mediacji Fundacji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego „FACULTAS IURIDICA”. Czy uczniowie mogą sami sobie pomagać? Czy powiedzą sobie więcej niż osobie dorosłej? Czy ich zaangażowanie w rozwiązywanie konfliktów może być skuteczne? Mediacja rówieśnicza to nowy nurt w oświacie, który chce rozwijać Fundacja. Informacje przekazane na warsztatach zmotywowały wielu pedagogów do działania.
b) w 2019r. FONOHOLIZM: warsztaty dla pedagogów i doradców zawodowych z rybnickich szkół, które przeprowadzono przy wsparciu specjalisty. W ramach warsztatów naświetlono aktualny problem nadużywania telefonów komórkowych, problemu, który dotyka także dorosłych... Wspólnie omówiono wdrożenie działań, które przyniosą pozytywne zmiany w szkołach, gdzie problem fonoholizmu utrudnia prowadzenie zajęć i  burzy naturalną komunikację interpersonalną. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali płytę CD z prezentacją, kartami pracy w klasach, plakatem skłaniającym do refleksji, testami oraz innymi materiałami dydaktycznymi, przygotowanymi przez doradcę zawodowego.

2019-2020
10. KONKURS "AWANTURA O PRACĘ" - to nowa inicjatywa, która ruszy w roku szkolnym 2019/2020. Konkurs skierowany do uczniów klas 8 szkół podstawowych oraz do uczniów naszej szkoły. Celem konkursu jest integracja międzyszkolna oraz promocja "Mechanika". Pytania z zakresu rynku pracy będą myślą przewodnią konkursu. Uczniowie/uczestnicy konkursu wystąpią w mieszanych drużynach (drogą losowania), co przyczyni się do integracji młodzieży i dobrej zabawy :-) Przy okazji, młodzież wykaże się kreatywnością i wiedzą o rynku pracy. Forma konkursu ma rolę integracyjną, dlatego ważnym aspektem regulaminowym będzie umiejętność budowania zespołu, w którym wszyscy będą dla siebie zupełnie nieznanym wyzwaniem :-). Z uwagi na specyfikę i formę konkursu, niezbędne będzie KOŁO do "wykręcania" pytań konkursowych - dokładnie jak w telewizyjnym turnieju "Awantura o kasę". I to jest dziś największe wyzwanie, by ono powstało. Pracę nad jego budową trwają :-) (szczegóły w Regulaminie).

Jeśli ktoś zapyta mnie, czy praca daje mi satysfakcję?
powiem TAK.
A jeśli zapyta, co w niej najbardziej mnie cieszy? ... powiem:
- uśmiech ucznia, który opuszczając mój gabinet dziękuje za rozmowę... i wraca ją powtórzyć :-)
- radość w oczach każdego, komu mogę jakkolwiek pomóc,
- telefon absolwenta, który po 4 latach od ukończenia szkoły pyta: czy może wpaść na herbatkę?
- pamięć moich byłych wychowanków (klasy), którzy mimo upływu lat wciąż piszą "co słychać?"
Sednem wszystkiego jest misja, którą staram się wypełniać najlepiej jak potrafię. Mam też swoje pasje i małe radości, które pozwalają mi czasami odpocząć :-)

MOJE PASJE <<- zobacz! ;)

© Copyright 2016. Projekt i wykonanie - Małgorzata Bisek