>> Doradca zawodowy <<
WARSZTATY
Zajęcia w klasach


WRZESIEŃ 2019
 Jak sprawdzam się w pracy zespołowej?

We wrześniu, w ramach lekcji z Kompetencji Społecznych i Organizacji Pracy Małych Zespołów, w wybranych klasach 1 Technikum i BS odbyły się warsztaty z doradcą zawodowym.Celem warsztatów było umożliwienie uczniom dokonania samooceny - Jak sprawdzam się w pracy zespołowej? - budowa "jajodromu". Uczniowie pracując w grupach, musieli wytypować liderów, podzielić się zadaniami, zaplanować działania i je wykonać. Z wykorzystaniem ugotowanego jajka zespoły budowały drona. Urządzenie miało spełniać określone kryteria, w tym m.in. rozprowadzać ulotki na temat zagrożeń naszych czasów. Pomysł na tematykę zagrożeń i wykonanie urządzenia leżał po stronie każdej z grup. Ważne - dron musiał wykonać lot próbny, a jajko nie mogło ulec uszkodzeniu. Pomysłów nie brakowało, a zabawa była okazją do konfrontacji z własnymi umiejętnościami.   


PAŹDZIERNIK 2019
Ćwiczenie kreatywności poprzez grę planszową

W październiku odbyły się warsztaty w wybranych klasach 1 i 2, których celem było uświadomienie uczniom, jak zmienił się rynek pracy na przestrzeni lat. Przy użyciu gry planszowej "Gnaj do celu w PRL-u!" uczniów wprowadzono w świat, którego nie znali, w realia życia i pracy, które dziś, z ich punktu widzenia, są niemożliwe. Poznali system, w jakim funkcjonowali ich dziadkowie i rodzice, a który dla nich jest znany tylko z opowieści. Dzięki grze zdobyli świadomość tego, że dzisiejszy rynek pracy stoi przed nimi otworem. Zauważyli, że nie mają ograniczeń w decydowaniu o swojej przyszłości. Dostrzegli też, że obecnie funkcjonująca swoboda na rynku pracy jest dla nich szansą, jakiej nie mieli ich przodkowie. I w końcu, docenili też to, że np. pomarańcze są na wyciągnięcie ręki! 
Dobra zabawa i nauka w jednym.


RYBNICKIE DNI KARIERY 2019
Matura to dopiero początek drogi do sukcesu

Rybnickie Dni Kariery, obchodzone corocznie w naszym mieście i organizowane przez Rybnicką Platformę Poradnictwa Zawodowego, to wiele wyzwań dla szkolnych doradców zawodowych. W kontekście wielu ważnych wydarzeń, prowadzonych w "Tygodniu Kariery", w rybnickich szkołach wiele się działo! W naszej szkole zorganizowane zostały warsztaty dla Maturzystów pt.: "MATURA - i co dalej?". Zajęcia odbyły się w dniu 21.10.2019r., a uczestniczyła w nich klasa 4TC. Miejmy nadzieję, że udział uczniów w tym ciekawym spotkaniu wprowadził pewien "ład i porządek" w dotychczasowych planach zawodowych młodzieży. Zajęcia miały na celu wskazać uczniom możliwości, które stoją przed nimi otworem po ukończeniu szkoły. Jednocześnie uświadomić korzyści płynące z decyzji o dalszej edukacji na uczelniach wyższych. 


PAŹDZIERNIK 2019
Sprawdzamy naszą umiejętność słuchania

W ramach lekcji o Kompetencjach Społecznych, uczniowie wzięli udział w warsztatach, które pozwoliły im przekonać się, JAKIM JESTEM SŁUCHACZEM? Celem zajęć było nie tylko sprawdzenie, czy potrafię słuchać, ale głównie uświadomienie sobie tego, jak istotną rolę w komunikacji międzyludzkiej ma "kodowanie komunikatów" i ich właściwa interpretacja. Warsztaty oplecione były grą zespołową "Głuchy telefon" - grupa uczniów opuściła klasę, w której następnie odczytano krótki tekst o specyfice rozmnażania owadów, konkretnie much :-) Uczniowie po kolei wchodzili do klasy i przekazywali sobie zapamiętane informacje. Ostatni z nich, relacjonował tekst odczytany na początku. Zabawa była pełna śmiesznych kombinacji i zniekształceń tekstu. Uczniowie podsumowując zajęcia uznali, że takie sytuacje pojawiają się w realnym życiu i mają duży wpływ na komunikację pomiędzy ludźmi. Wyciągnięto stosowne wnioski, mające na celu poprawę umiejętności słuchania.


LISTOPAD 2019
Akcja promocyjna "PRZEDSZKOLAKU! DORADŹ BRATU!"

W dniu 20 listopada 2019r. w naszej szkole gościły Przedszkolaki z Przedszkola nr 9 w Rybniku. Zaskakujące? Otóż, jak mawiają specjaliści, już najmłodszych należy uświadamiać, że wybór zawodu to ważna życiowa decyzja, którą należy podejmować świadomie. Idąc w tym właśnie kierunku, ważne jest, by już najmłodsi mieli możliwość poznawania świata zawodów. Doradztwo zawodowe powinno rozpoczynać się już w Przedszkolu. Dlatego, zaprosiliśmy dzieci do nas, żeby jako szkoła kształcąca w zawodach, pokazać im wachlarz naszych specjalności. Oczywiście, skupiliśmy się na tym, co na tym etapie może zainteresować 6-latki. Maluchy zwiedziły szkołę, zobaczyły makietę kolejową, która jest narzędziem nauki dla zawodu Technik Elektroenergetyk Transportu Szynowego - pociągi zawsze pasjonują dzieci... Ponadto, pokazaliśmy im samochody elektryczne, które wykorzystywane są do nauki w zawodzie Mechanik Pojazdów Samochodowych. Przedszkolaki wzięły udział w konkursie zagadkowym o ZAWODACH - było dużo śmiechu, ale ich wiedza bardzo nas zaskoczyła. Przygotowaliśmy też dla nich krótki występ artystyczny uczniów "Mechanika", a potem zupełnie niespodziewanie dzieci wystąpiły z własnym numerem scenicznym, który jak się okazało, przygotowały dla naszej młodzieży. Aż 45 maluchów! Ale było sympatycznie i fajnie. Dzieci na pewno dowiedziały się więcej na temat zawodów, które oferuje nasza szkoła.


LISTOPAD 2019
Warsztaty: SUKCES - zrządzenie losu czy ciężka praca?

W klasie 1BA8 odbyły się warsztaty z Doradcą Zawodowym. Celem zajęć było uświadomienie uczniom, a właściwie nakłonienie ich do refleksji, czy odniesienie sukcesu zawodowego jest uzależnione od szczęścia...? Okazało się, że młodzież podeszła do tematu z dużym zaciekawieniem. Na przykładach znanych osób (Leo Messi, Ewa Farna) początkowo uznali, że mieli oni w życiu farta, ponieważ talent zapewnił im sukces. Sprawę posiadania talentu wyjaśniliśmy od razu... to za mało, aby wejść "na szczyt". Kolejnym krokiem było poznanie życiowych historii tych osób, ich trudności na drodze do sukcesu, ciężkiej i wytężonej pracy, bardzo rygorystycznych zasad, które towarzyszyły im codziennie... Po wysłuchaniu tych opowiadań zaczęły się sypać wnioski i refleksje. Uczniowie stworzyli Kodeks Osiągania Sukcesu, w którym odnieśli się do zawodu, który wybrali dla siebie. Ciekawe i pełne inspiracji warsztaty zakończyły się podsumowaniem, że prawdą jest to, co głosi znane powiedzenie" BEZ PRACY, NIE MA KOŁACZY"! 


GRUDZIEŃ 2019
SMOG - jak walczyć z zanieczyszczeniem powietrza?

W dniu 9.12.2019r. uczniowie klasy 1 TAG wraz z Doradcą Zawodowym wzięli udział w kreatywnych warsztatach na Politechnice Śląskiej, których celem było zmotywowanie rybnickiej młodzieży do działań na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza. W ramach warsztatów młodzież poznała kilka technik walki ze smogiem, pod warunkiem: odpowiedzialnego zaangażowania ludzi. I tu jest własnie problem... jak ludziom uświadomić problem zagrożenia??? Politechnika Śląska zapowiedziała konkurs w tym zakresie i nasi uczniowie z chęcią wezmą w nim udział. Zajęcia bardzo im się podobały. Przed warsztatami odbyła się również seria wykładów na temat szkodliwości smogu i jego wpływu na zdrowie człowieka. Potrzebne i pobudzające do refleksji spotkanie, które miejmy nadzieję wniesie coś do myślenia młodego pokolenia, w którym jak twierdzili prelegenci - cała nadzieja.GRUDZIEŃ 2019
Warsztaty "Kalambury na za-wo-do-wo!"

Warsztaty "Kalambury na za-wo-do-wo" to NOWOŚĆ, która okazała się dobrym pomysłem i spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów. W klasach: 1ZA, 1BAG, 2TB i 1TAG na lekcjach z Kompetencji Społecznych przetestowano kreatywność uczniów w "kalamburowym" przekazywaniu charakterystycznych cech różnych zawodów. Filozofia zajęć miała na celu wprowadzenie utrudnień w postaci: pokaż w jakim stroju służbowym pracuje Kolejarz lub zaprezentuj, na jakich czynnościach zawodowych polega praca Lekarza albo pokaż, na czym polega praca standardowa a na czym służba. Te i wiele innych tego typu zagadek nie tylko rozbawiały uczniów, ale też pogłębiały ich kreatywność. Zabawa i nauka w jednym, to najlepsza forma zapamiętywania i przyswajania informacji oraz możliwość rozwijania umiejętności twórczych. A jeśli coś dobrze działa, to wykorzystujmy to! :-) Kalambury to fajna, rozwijająca zabawa, w której z przyjemnością biorą udział dzieci, jak i dorośli. W szkole wystarczy tylko dopasować tematykę do ważnych zagadnień na różnych lekcjach i nauka staje się wielką przyjemnością. POLECAM WSZYSTKIM :-)


STYCZEŃ 2020
Przekwalifikowanie zawodowe - czy to aż takie trudne?


W dniu 7.01.2020r. w klasach 1TB8 i 1BC8 odbyły się warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego. Jakie? Okazuje się, że bardzo...... istotne. Młodzież myśli, że wybrany dzisiaj zawód zapewni im 100% pracę na całe życie :-) Rzeczywistość tych warsztatów pokazała im jednak, że może zdarzyć się inaczej. Uczniowie z wielką obawą zareagowali na fakt, że średnio 3 razy w życiu człowiek zmienia pracę. W ich przeświadczeniu, nauka to tak długi proces, że "...jak można w ciągu życia zdobyć 3 zawody, które umożliwią godne funkcjonowanie i utrzymanie się?" Dzięki zdobytej, nowej wiedzy na temat przekwalifikowania, młodzież ochłonęła :-) gdyż już wiedzą, że czasami wystarczy dobry kurs, szkolenie, dokształcenie w formie szkoły policealnej itp. W toku warsztatów uczniowie musieli dla wymyślonej osoby zaplanować proces przekwalifikowania. Otrzymali odpowiednie wskazówki: każda grupa dostała 3 różne zawody, w których ich potencjalny pracownik musiał odnaleźć się na drodze swojej kariery zawodowej. Ważne były też przyczyny zmiany zawodu. Zajęcia były pełne emocji i zaangażowania uczniów, którzy z wielkim entuzjazmem organizowali życie zawodowe swoich wymyślonych postaci.

LUTY 2020
           "FAKEBOOK" - uczymy się współpracy! Gra planszowa - integracyjna i edukacyjna.

W lutym, w klasach 1 TD8 i 1BAG odbyły się warsztaty z zakresu kształtowania umiejętności współpracy w zespole. Podczas gry planszowej, uczniowie poznawali bliżej samych siebie - uczyli się mówić otwarcie o sobie, swoich marzeniach, swoich planach i potrzebach związanych z życiem. Jednocześnie ćwiczyli cierpliwość i wyrozumiałość wobec opinii innych, którzy na wiele spraw mieli inne spojrzenie. Zajęcia były bardzo kreatywne, a gra oparta trochę o zasady portalu społecznościowego, na którym właśnie poruszane są różne kwestie życiowe. "Zaakceptować czy nie? Polubić kogoś pomimo różnic zdań na wiele tematów? Uszanować czyjeś poglądy? Pomóc jeśli mogę? Wziąć na siebie odpowiedzialność za podejmowane działania? A w końcu - umieć odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości... Czy potrafię?" Z takimi dylematami zmagali się uczniowie podczas zajęć. Udział w tych zajęciach pozwolił spojrzeć na fundamenty, jakimi kierują się w życiu... na wartości, które uznają za najważniejsze... na własną otwartość lub jej brak. Celem warsztatów było poznanie siebie i możliwość oceny swoich predyspozycji do pracy w grupie - PRACY JAKO PRACA.MARZEC 2020
Warsztaty: GDYBYM TO WSZYSTKO WIEDZIAŁ/A WCZEŚNIEJ...


Rozbudzanie potrzeby planowania kariery zawodowej to główny cel doradztwa zawodowego. Na zajęciach uczniowie otrzymali do przeczytania list od załamanej dziewczyny, która odbywa praktykę szkolną jako urzędniczka podatkowa i zupełnie nie podoba się jej wykonywane zajęcie. Pisząc do najlepszej przyjaciółki opowiada o motywach wyboru swojego zawodu. Jest obecnie uczennicą szkoły ekonomicznej. Rola uczniów polega na tym, że w oparciu o treści listu muszą oni odpowiedzieć na kilka pytań, dotyczących popełnionych przez nią błędów na etapie wyboru zawodu i szkoły. Ponadto, ich zadaniem jest zaproponować co mogłaby zrobić w problematycznej sytuacji. Warsztaty w wybranych klasach pierwszych.


INFORMACJA: Z uwagi na COVID-19 zajęcia dodatkowe będą wstrzymane do odwołania.

Jeśli ktoś zapyta mnie, czy praca daje mi satysfakcję?
powiem TAK.
A jeśli zapyta, co w niej najbardziej mnie cieszy? ... powiem:
- uśmiech ucznia, który opuszczając mój gabinet dziękuje za rozmowę... i wraca ją powtórzyć :-)
- radość w oczach każdego, komu mogę jakkolwiek pomóc,
- telefon absolwenta, który po 4 latach od ukończenia szkoły pyta: czy może wpaść na herbatkę?
- pamięć moich byłych wychowanków (klasy), którzy mimo upływu lat wciąż piszą "co słychać?"
Sednem wszystkiego jest misja, którą staram się wypełniać najlepiej jak potrafię. Mam też swoje pasje i małe radości, które pozwalają mi czasami odpocząć :-)

MOJE PASJE <<- zobacz! ;)

© Copyright 2016. Projekt i wykonanie - Małgorzata Bisek